Pracownia Pana Goozikowego, czyli jak się urządzić na małej powierzchni.

 Dziś o tym gdzie Pan Goozikowy tworzy swoje rękotwory; znajdziecie tu parę pomysłów jak wygospodarować mały kąt do pracy na niewielkiej powierzchni i niewielkim kosztem, zapraszam :)

Dziś mały odpoczynek od rękotworów Pana Guzikowego ( ale to nie oznacza że pan Goozikowy niema już nic do pokazania ;) ). Pan Goozikowy pokaże dziś gdzie opisywane na blogu rękotwory powstają. "Pracownia" to tak naprawdę wydzielony regałem-przepierzeniem kawałek pokoju wielkości ok. 160x250cm. Na tak małej powierzchni zmieściły się dwa pojemne regały, duże narożne biurko i sporo miejsca na ścianach i regale-przepierzeniu do wieszania różnych rękodzielniczych przydasi.
 
Pracownia rękodzielnika, jak się urządzić na małej powierzchni.
 
Jak widać pracownia jest niewielka, ma szerokość nieznacznie większą od standardowego okna.
 

Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy
 
Na ścianie jest trochę miejsca na różne przydasie, min. w starej szafeczce, która jako jedyna przetrwała ze starego kompletu kuchennego babci. Na wieszaczkach tej szafeczki wiszą przyborniki wykonane z plastikowych butelek po szamponach i mydłach w płynie. 
 Słów parę o biurku: Pan Guzikowy zawsze marzył o dużym narożnym biurku ale myślał że niema na takie luksusy miejsca. Dla tego na początek kupił w IKEA biurko. Biurko jest z bardzo praktycznej serii (Pan Goozikowy nie pamięta nazwy) w której samemu można skompletować mebel kupując osobno blaty w rożnych rozmiarach, nogi i szafki Pan guzikowy wybrał szafkę z szufladami, dwie czarne nogi i blat 120x60 (ok. . Goozikowy sprawdził, to nie jest jedna seria: komoda to ALEX, blat to LAGKAPTEN, a nogi ADILS ;) ). Po wstawieniu biurka do pracowni kombinował jak stworzyć chociaż namiastkę narożnego biurka, jakiś wysuwany, składany blat czy coś.Mierzył, wymyślał, kombinował... aż w końcu okazało się że jak dokupi z tego samego systemu z IKEA mniejszy blat i cztery nogi, to powstanie fajne narożne biurko. Mniejszy blat, jak się okazało, ma wymiary jak by był cięty na wymiar i idealnie zmieści się miedzy już stojącym biurkiem a przepierzeniem, a biurko z dwóch osobnych elementów jest bardziej praktyczne niż całość (o tym niżej) Mniejszy blat ma wymiary 100x60.


Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy

Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy
 
Obok biurka stoi regał również z IKEA (te najtańsze, piwniczne, ALBERT) a dokładniej dwa regały (a jeszcze dokładniej 1 i ok. 2/3 regału ;) ) ustawione (i skręcone) jeden na drugim. Tak więc mamy regał od podłogi do sufitu. Dodatkowo, dzięki ustawieniu regału węższym bokiem do ściany, mamy do niego większy dostęp z obu stron, dzięki temu na jednym boku można było zawiesić małą deskę do prasowania, która nie ogranicza dostępu do rzeczy z półek, można łatwo dostać się do nich z drugiej strony regału. Deska do prasowania również z IKEA, JALL ;) ) (to nie jest post sponsorowany :D )
 
 
Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy
 
Przy drzwiach stoi regał który Pan Guzikowy zakupił za grosze na grupie facebookowej typu "Graty z chaty" na dodatek z dowozem pod dom, bo okazało się że chłopak, który go sprzedaje, mieszka dwie wioski dalej, a ojciec ma samochód dostawczy. Ogólnie warto dołączyć do facebookowych grup typu: Uwaga, śmieciarka jedzie, Graty z chaty, Oddam za darmo, Daj weź... Można umeblować praktycznie całe mieszkanie, meblami nierzadko w bardzo dobrym stanie, za darmo lub za grosze. Regał Pana Guzikowego, znów zupełnym przypadkiem, ma wymiary jak cięty pod wymiar, mimo to, z pomocą ojca, Pan Goozikowy trochę go przerobił "ścinając pod katem połowę regału, dzięki czemu regał, stojąc przy samych drzwiach, nie utrudnia wchodzenia do pokoju (po "ścięciu" połowy regału przeniesiono szufladki z dołu na jeden bok dzięki czemu teraz są cztery szufladki miedzy dwoma półkami po jednej stronie regału) 
 
 
Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy

Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy

Do regału-przepierzenia, oddzielającego pracownię od reszty pokoju, (za bambusową roletą) przykręcone są metalowe kratki z dedykowanymi do nich specjalnymi uchwytami - wieszakami, siatki te tato dostał od wujka który likwidował sklep motocyklowy. Dzięki temu powstało miejsce na różne rękodzielnicze przydasie a dostęp do półek jest od strony pokoju.
 
 
Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy
 
Tu widać wspomniany wyżej praktyczny aspekt biurka narożnego składającego się z dwóch osobnych elementów: po zestawieniu blatów dłuższymi bokami do siebie, otrzymujemy duży stół np. do krojenia.
 
 
Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy
 
Tu biurko przy pracy, widać że jest wygodne miejsce na wszystko niezbędne do szycia: maszynę, owerlok i deskę do prasowania, a pan guzikowy tylko obraca się na obrotowym krześle.
 
 
Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy
 
 A tu patent na nici do szycia pod ręką, gotowe zestawy nici w pudełkach z szpulkami w plastikowych wytłoczkach zostały po prostu przypięte do ściany z płyt gipsowo-kartonowych pineskami (jak nie mamy płyt gipsowych to możemy pudełka przykleić np. mocną taśma dwustronną)
 
 
Pracownia, rękodzieło, Pan Goozikowy
 
 
A tu ulubione krzesło Pana Goozikowego, również zdobyczne; siostra wymieniała krzesło na nowe, a to miało iść na "wielkie gabaryty" Pan Guzikowy przechwycił je... i pokochał, wygląda jak wygląda, ale właśnie takie wysiedziane, dopasowane najlepsze. Krzesło nawet już było reanimowane, bo rozłamał się mechanizm łączący siedzisko z nogą. Okazało się że można taki mechanizm dokupić osobno, a pan guzikowy, z radości że krzesło dało się uratować, dokupił mu jeszcze podgumowane kółka :D 
To tyle o Pana Goozikowego pracowni, może ktoś znajdzie tu jakieś pomysły do wykorzystania przy zakładaniu własnej pracowni, czy urządzaniu kąta do pracy. Jak coś wykorzystacie, to pochwalcie się w komentarzach :)
 

Komentarze

  1. Wspaniały kącik do tworzenia! Przypomniały mi się dawne czasy w rodzinnym domu, gdzie miałam wąski pokoik na swoją pracownię :) właśnie natrafiłam na Pański blog, w zasadzie trochę z przypadku ale cieszę się, bo bardzo tu fajnie u Pana, pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się bardzo że Pani tu trafiła i dziękuję bardzo za miłe słowa, dzięki temu wiem że warto było, nawet gdyby miał być to pierwszy i ostatni taki komentarz tutaj :) Również pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Ach, tabliczka! Pożądam namiętnie! Niestety nie udało sią zdobyć nigdzie (brak wkrętaka w plecaku!).
    Bardzo piękna pracownia! :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o "nie dotykać, urządzenie elektryczne" ? Ta była przytwierdzona do siatki drucikiem... ;) Dziękuję bardzo :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty